Skyriai

S. Stankevičius - kolekcionierius, galintis pasigirti 10 tūkst. atvirukų ir 270 tūkst. nuotraukų

Darbo partijos Šilutės skyriaus pirmininkas Saulius Stankevičius šiandien gali pasigirti turintis didžiausią pasaulyje Šilutės krašto atvirukų kolekciją.  Per 18 metų jis surinko tokį Šilutės krašto atvirukų skaičių, kuriuo negali pasigirti nė vienas muziejus. Šiuo metu Saulius iš viso turi sukaupęs apie 10 tūkst. atvirukų, o 500 iš jų vaizduojamas Šilutės kraštas. 

Pomėgis kolekcionuoti gimė restauruojant namą

Užmojis rinkti atvirukus, kuriuose vaizduojamas Šilutės kraštas, gimė visai netikėtai. Kaip pasakoja pašnekovas, pirmojo atviruko paieška prasidėjo pradėjus restauruoti miestelio centre nusipirktą namą.

"Mano kolekcionavimo pradžia buvo labai neįprasta. Prieš daugelį metų Šilutės centre įsigijau namą, kurį reikėjo restauruoti. Išardęs pastato vidų pastebėjau, kad vietoje matomų mažų langų anksčiau čia buvo didelės vitrinos. Norėjau langus perdaryti į originalius, tokius, kokie buvo tik pastačius šį namą, tačiau paminklosaugininkų buvau apkaltintas senamiesčio gadinimu, tad teko ieškoti įrodymų, jog šis pastatas anksčiau turėjo vitrinas. Taigi į laikraštį įdėjau skelbimą su prašymu pasidalinti medžiaga, atviruku ar nuotrauka, kaip mano restauruojamas namas atrodė anksčiau. Į šį skelbimą atsiliepė vienas žmogus, kuris turėjo būtent šio pastato 1902 m. atviruką. Jame aiškiai matėsi, kad šis objektas anksčiau turėjo vitrinas. Ir tai buvo mano atvirukų kolekcionavimo pati pradžia", - sako S. Stankevičius.

Kuo atvirukai senesni - tuo vertingesni

Netikėtai gimęs pomėgis jau tęsiasi 18 metų, o atvirukai į Sauliaus kolekciją atkeliauja iš daugelio pasaulio šalių ir žemynų - Australijos, Šiaurės Amerikos, Pietų Amerikos ir žinoma Europos. Darbietis sako, kad atvirukų ieško nuolat, o labiausiai vertina tuos, kurie pagaminti bent prieš šimtą metų.

" Atvirukų kiekis nedidėja, o kolekcionierių kiekis nuolat auga. Tų atvirukų, kurie yra 100 ar daugiau metų senumo juk niekas nebeišleis, todėl esu įsitikinęs, kad jų laukia gera ir perspektyvi ateitis. Kuo senesnis atvirukas, tuo jis ypatingesnis. Savo kolekcijoje turiu itin vertingą 1890 metais išleistą Klaipėdos atviruką. Man šis pomėgis ne tik malonumas, tačiau ir informacijos šaltinis - atvirukuose galime pamatyti, kaip žmonės gyveno anksčiau, kaip jie rengėsi, kaip atrodė pastatai. Taigi visa ši informacija keliaus iš kartos į kartą arba muziejus", - sako pašnekovas.

Atvirukai puikuojasi albumuose


Saulius taip pat priduria, kad tokiu jo pomėgiu didžiuojasi ir kraštiečiai, nes jie žino, kad yra žmogus, kuris apie jų gimtąjį kraštą kaupia informaciją. Dar labiau džiugina, kad didelį entuziazmą pamatyti atvirukus ir kuo daugiau sužinoti apie Šilutę nori čia gyvenantis jaunimas. 

Sauliaus atvirukai nugula ne tik į jo asmeninę kolekciją, tačiau ir visai visuomenei pasiekiamus nuotraukų albumus. Šiuo metu pašnekovas gali pasigirti išleidęs senovinių Rusnės atvirukų albumą bei senovinių Šilutės krašto atvirukų albumą. Išleista ir trečioji, fotografijų, knyga - "Pamario paukščiai" .  Gamtos fotografas turi pasižymėti kantrybe

Taigi, fotografija - dar vienas Sauliaus pomėgis. Pašnekovas sako, kad ja susidomėjo dar būdamas vaikas, kuomet pirmąją pažintį su fotoaparatu užmezgė specialiame būrelyje, o vėliau ėmė mokintis šio meno savarankiškai ir dabar gali su pasididžiavimu pasakyti, kad turi sukaupęs per 270 tūkst. nuotraukų.

Pasak Sauliaus, labiausiai jam patinka fotografuoti paukščius, ypač plėšriuosius. Neretai tokiems kadrams įamžinti tenka nuvažiuoti tūkstančius kilometrų, o jų tykoti neįprastose vietose.

"Gamtos fotografas turi pasižymėti didele kantrybe. Kad išleisčiau savo fotografijų albumą man teko nuvažiuoti dešimtis tūkstančių kilometrų ir tam paskirti 10 tūkst. valandų. O šio proceso metu dažnai tenka pasiruošti ir nepatogumams, mat siekiant užfiksuoti norimą paukštį pasitaiko, kad tenka dalį dienos užsimaskavus tūnoti slėptuvėje", - apie savo pomėgį pasakoja darbietis.

Pasak Sauliaus, kiekviena fotografija ir kiekvienas gyvūnas jo nuotraukose ypatingas, ypač, jei  jis užfiksuotas atliekantis judesį. Nors pašnekovas turi sukaupęs daugybę įspūdingų kadrų, jis ateityje užsimojęs nufotografuoti kukutį, kurį šiemet jau pavyko pastebėti.