I.Kačinskaitė-Urbonienė: dabartinis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymas stumia šeimas į skurdą

Praėjusį ketvirtadienį Seime vyko Darbo partijos frakcijos susitikimas su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministre M. Navickiene. Susitikimo metu buvo aptartos tėvystės išmokos, šeimos paslaugų prieinamumas ir kt. klausimai. Nepaisant to, kad pristatyti pokyčiai turėtų atnešti teigiamas permainas jaunoms šeimoms, Seimo „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pastebi, kad tokiais sprendimais ministerija rizikuoja nustumti dar daugiau šeimų į skurdą.

Skurdo rizikos riba 2020 metais buvo 430 eurų per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 904 eurai – šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus. I. Kačinskaitė-Urbonienė  atkreipia dėmesį, kad ministerijos siūlomas vaiko priežiūros išmokų modelis, kai išmoka antraisiais priežiūros metais mažinama nuo 422€ (31 proc. nuo VDU) iki 347€ (25 proc. nuo VDU) ir dar ribojimas užsidirbti (šiuo metu ribojimo nėra), tik pablogins šeimų situaciją.

„Išmokų mažinimas, ypač vaiko išmokų, yra stūmimas šeimų ir vaikų į visišką skurdą. Naujosios išmokos dydis yra nedovanotinai mažas, todėl šiandien registravau pasiūlymą išlaikyti bent dabartinį antrųjų metų išmokų lygį – 31 proc. ir leisti šeimoms užsidirbti neribotai“, - sako parlamentarė.

Parlamentarė atkreipė dėmesį, kad anksčiau užsakytos ekspertinio vertinimo išvados, atskleidė ir daugiau problemų, kurių ministerija siūlomu įstatymo projektu galimai sukurs ateityje. LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė susitikimo metu pripažino, kad  Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projekte išties pasitaikė ne iki galo išdiskutuotų ir išanalizuotų vietų, bet jas dar ruošiamasi taisyti.

Seimo „darbietė“ patikina, jog šeimos, auginančios vaikus yra Darbo partijos prioritetų sąraše, todėl ateityje ketina pateikti visiškai kitokį vaiko priežiūros išmokų modelį, kuriame išmokos būtų susietos ne su griežtais socialinio draudimo principais, o su išmokomis vaikams. „Tikrai praėjo „biuletenių“ laikai, kai motinystė, tėvystė buvo siejama su liga. Šeimos kūrimas yra džiaugsmas, todėl siūlau neprisikurti nereikalingų ribojimų darbo užmokesčiui, išmokoms, o sudaryti sąlygas, kurti finansines paskatas gimti naujiems šalies piliečiams“, - teikdama siūlymą kalbėjo I. Kačinskaitė-Urbonienė.