Užregistruotos GPM įstatymo pataisos sušvelnins mokestinę naštą paskolų turėtojams

Europos Centriniam Bankui dešimtą kartą iš eilės nusprendus padidinti visas tris pagrindines palūkanų normas, šį kartą – 25 baziniais punktais, Seimo darbiečiai užregistravo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, numatančius galimybę paskolas paėmusiems gyventojams, apskaičiuojant ir deklaruojant pajamas už 2023 metus, iš jų atimti palūkanas už vieną paimtą kreditą ir taip sumažinti apmokestinamų pajamų sumą bei sušvelninti išaugusių paskolų palūkanų poveikį namų ūkiams.

Projektu siūloma papildyti GPM įstatymo 18 straipsnio 1 dalį punktu, numatančiu, jog iš pajamų gali būti atimamos per mokestinį laikotarpį patirtos nuolatinio Lietuvos gyventojo 2023 m. finansų įstaigai sumokėtos palūkanos už vieną paimtą kreditą (arba jo dalį) vienam LR teritorijoje esančiam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti arba palūkanos už vieno LR teritorijoje esančio gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą). Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas iš finansų įstaigos yra paėmęs daugiau kaip vieną kreditą LR teritorijoje esančiam gyvenamajam būstui (būstams) statyti ar įsigyti arba (ir) su finansų įstaiga buvo sudaręs daugiau kaip vieną finansinės nuomos (lizingo) sutartį dėl LR esančio gyvenamojo būsto (būstų) finansinės nuomos (lizingo), iš pajamų galima atimti palūkanas už vieną jo pasirinktą kreditą (arba jo dalį) arba vieną gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą).

Projektą yra pasirašę darbiečiai Andrius Mazuronis, Vytautas Gapšys, Viktoras Fiodorovas ir kitų opozicinių frakcijų atstovai.

Vienas iš projekto autorių – Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys – teigia, kad ši lengvata labai aktuali jaunimui, šeimoms, turinčioms vaikų ir būsto paskolas. „2022-aisiais ir 2023-iaisiais Europos Centriniam Bankui didinant palūkanų normas, kartais išaugo EURIBOR, nuo kurio priklauso palūkanos už didžiąją dalį paskolų, todėl šeimoms tai dažnu atveju reikš daugiau nei 1000 eurų didesnes metines išlaidas. Tai – mokesčius mokantys piliečiai, todėl manome, kad turime jiems padėti, nes valstybė neužtikrino sąlygų gauti paskolas su visam sutarties laikui fiksuotomis palūkanomis. Jei per metus sumokėjai apie 1000 eurų palūkanų, tai palūkanos būtų apie 20 proc. mažesnės. Vadinasi, žmogui būtų grąžinti 200 eurų“, – teigia V. Gapšys.