Vigilijus Jukna: Vyriausybės pusiaukelė – dveji sumaišties ir riedėjimo žemyn metai

Jau praėjo dveji šios Vyriausybės valdymo metai ir ką gi mes turime? Lietuvoje elektra brangiausia regione, infliacija toliau išlieka bene didžiausia eurozonoje, Lietuvos laisvosios rinkos institutas apskaičiavo, kad esame tarp 5 šalių patiriančių didžiausią ekonominį vargą, o maisto produktų kainos auga taip greitai, kad net nespėjama jų įsiminti. Dar pridėkime fiasko užsienio politikoje ir didėjantį skurdą – turėsime visą puokštę.

Aišku galima kaip visada pasakyti, kad niekas karo Ukrainoje neprognozavo. Ir tai vienareikšmiai tiesa, tokių dalykų neįmanoma numatyti. Bet karas Ukrainoje lygiai taip pat paveikė ir kitas šalis ir Latviją, ir Estiją, ir Lenkiją. Tad kodėl Estijoje už kilovatvalandę mokama apie 19 centų, o Lietuvoje dvigubai daugiau? Kodėl Lenkijoje galima taikyti 0 proc. PVM maisto produktams, o Lietuvoje bet koks bandymas sumažinti PVM netgi būtiniausiems produktams – tai tarsi raudonas skuduras valdantiesiems. O kol jie tokie arogantiški ir užsispyrę, lietuviai sėkmingai išleidžia savo uždirbtus pinigus kaimynėje šalyje. Savo ekonomikos nepastiprinsime, tai bent lenkams padėsime. Jau išleidome rekordiškai daug – 130 mln. eurų per pirmąjį pusmetį. Ir kuo didesnis kainų atotrūkis, tuo daugiau pinigų lietuviai ten paliks.

Per dvejus metus lietuviai jau ne kartą girdėjo, kad jie turi džiaugtis, kad ši valdžia geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai, jei nepatinka, tai per kitus rinkimus gali kitus pasirinkti. O kol kas reikia pakentėti, juk išrinktieji žino geriausiai. Tik žmonės, kažkodėl nuo to žinojimo, jau nebe žino kaip išgyventi.

Vartojimas krito, žmonės taupo, nes nežino kaip reikės apmokėti sąskaitas, o viena labiausiai gąsdinančių eilučių – elektros kainos. Ir būtent Lietuvoje, nepaisant svyravimų biržose, kainų mažėjimo tikėtis neverta, matyt esame labai turtingi, tad už viską turime mokėti brangiausiai.

Per dvejus valdymo metus matėme daug arogancijos ir labai mažai tikro rūpesčio, bet kokios nuolaidos  ar kompensacijos gyventojams Lietuvoje buvo priimamos tuomet, kai kitos šalys ruošė jau po antrą pagalbos paketą, o pas mus vis dar buvo diskutuojama apie pirmą. Ir tik po ilgų svarstymų, pagaliau buvo suteikiamos kompensacijos gyventojams.

Subsidijos verslą taip pat pasiekdavo pavėluotai, tad nebuvo kitos išeities kaip atleisti žmones ar uždaryti ilgus metu veikusius verslus. Ir kol kitos šalys sugeneruodavo po kelis šimtus milijonų pagalbai, Lietuvoje vyko savotiškas žaidimas - išgyvenk. Lietuva, kas pernelyg nestebina, pavėlavo pateikti prašymą dėl Europos Sąjungos paramos, prašymas RRF planui pateiktas tik dabar, kai kitos valstybės jau gavo mokėjimus.

Stebėjome ir užsienio politikos viražus, kai lengvu rankos mostelėjimu buvo sugriauta – tai kas labai ilgai kurta. Verslas prarado rinkas, tuo pačiu prarado ir pelną, o žadėtas naujų rinkų „rojus“ kažkodėl niekaip neatsiranda.

Dveji metai – tai šios Vyriausybės valdymo vidurys. Jeigu atmesime paskutinius rinkiminius metus, realaus darbo liko šiek tiek daugiau kaip metai. Tačiau rezultatai kol kas nepasiekti, nei reformos įgyvendintos, nei žmonių gyvenimo lygis pagerėjo. Atvirkščiau dauguma rodiklių ženkliai suprastėjo. Bet valdantieji ir toliau tikriausiai pasakos, ir girsis nupirktais straipsniais kaip nuostabiai sekasi Lietuvos ekonomikai ir užsienio politikai